top of page

Najczęściej zadawane pytania

Co zabrać ze sobą na pierwszy trening?

Dla kogo są zajęcia z samoobrony?

Strój niekrępujący ruchów, buty na zmianę, ręcznik, picie (izotnik, woda). Po podjęciu decyzji o uczestnictwie w kolejnych zajęciach warto zakupić ochraniacz strefy kroku

Dla każdego! Zajęcia w PANDA treningi samoobrony prowadzone są na poziomie dostosowanym do indywidualnych potrzeb (dobrze odnajdą się zarówno osoby początkujące jak i posiadające doświadczenia w sztukach walki

Zajęcia w sekcji P.A.N.D.A samoobrona są prowadzone na bazie Krav Maga, niemniej nie ograniczamy się do technik z danej federacji czy stylu, czyli innymi słowy korzystamy z szerszego wachlarza możliwości i rozwiązań technicznych w danej sytuacji zagrożenia/ataku.  Na zajęciach z samoobrony wdrażamy nie tylko aspekt poprawy kondycji i sprawności fizycznej ale też jak oceniać i unikać zagrożeń. Dodatkowo skupiamy się na taktyce walki (np. dwóch na jednego), aspektów psychologicznych (czy wiesz jak odblokować się w sytuacji tuż przed atakiem, aby nie być „sparaliżowaną/ym strachem”?, Czy wiesz jakie pozy ciała sa odbierane przez atakującego jako postawa pasywna i bezbronna, w efekcie zachęcająca do esklacji?, Jak poradzić sobie z presją otoczenia społecznego w myśl „nie wypada czegoś zrobić, komuś odmówić”?)

Czy musze się wcześniej zapisywać na zajęcia?

Nie ma takiej potrzeby. Wystarczy przyjść 10-15 minut wcześniej i zgłosić się do prowadzącego zajęcia.

Czym nie są zajęcia z samoobrony (i czym nigdy nie powinny być?)

Jednorazowymi zajęciami, pogadankami, warsztatami na temat tego jak w teorii można zareagować. Warsztaty, seminaria itp. są ciekawe i rozwijące, ale to tylko i wyłącznie dodatek i tak powinien być traktowany. Samoobrony nie można nauczyć się w teorii. Tylko trening i powtarzalność z czasem wyrabia odpowiednie nawyki. Samoobrona to nauka i swiadomość własnych możliwości w sytuacji zagrożenia.

Nigdy nie trenowałem, dopiero chcę zacząć – boję się, że będę odstawał poziomem od grupy?

Treningi są prowadzone zarówno dla osób zupełnie początkujących jak i tych, które już posiadają doświdaczenie w sportach walki.

Choć na początku, zanim podejmiesz decyzję o przyjściu, może sie to wydawać dziwne, ale ćwiczenie w grupach mieszanych ma więcej sensu. Najwięcej uczymy się od różnych osób.  Niemniej, nie jest tak, że wrzucamy na głeboką wodę. Na trenigu zawsze znajdzie się ktoś na podobnym poziomie. Ponadto na swoich pierwszych treningach dostosujemy tak poziom, aby zadanie stanowiło poprzeczkę, którą jesteś w stanie przeszkoczyć. Każdy trenujący w sekcji P.A.N.D.A kiedyś zaczynał swój pierwszy trening. Każdy z nasz również wciąż się uczy.

Samoobrona nie jest dyscypliną sportu. W sytuacji zagrożenia nie będzie ringu, sędziów, zasad. Nie będzie również podziału na kategorie wagowe. Zagrożenie realne, często nie jest nawet sygnalizowane. Jedyne co może pomóc to odpowiednia ocena sytuacji, czasami „zmysł” lub instynkt.

Czy samoobrona jest tylko dla kobiet?

Zdecydowanie nie. Choć pod względem treningu regularnego, najlepiej sprawdzają się zajęcia na grupach mieszanych (patrz pytanie: Nigdy nie trenowałem, dopiero chcę zacząć – boję się, że będę odstawał poziomem od grupy?) to oferuję również zajęcia wyłącznie dla kobiet w formie warsztatowej/seminaryjnej.

Nie mogę trafić. Gdzie jest sala?

Trenujemy w klubie Fit By Step zlokalizowanym przy ul. Królewskiej 1. Sala znajduje się na pierwszym piętrze. wchodząc do budynku skieruj się do  recepcji klubu fitness. Wystarczy powiedzieć, że jesteś na zajęcia z samoobrony, a pracownicy recepcji pokierują cie do szatni, a później do sali na piętrze.

Gdzie mogę zaparkować?

Treningi odbywają się w obrębie strefy parkowania C9, obowiązującej do godziny 20.00. Najbliższe ulice to Królewska, Pomorska oraz Lea. Klub zlokalizowany jest blisko przystanków autobusowych i tramwajowych – Plac Inwalidów

Czy mogę zrobić przerwę w trakcie treningu? Usiąść na chwilę? Napić się wody?

W każdej chwili możesz odpocząć, napić się wody. Nie trzeba o tym informować insturktora.

Mam kontuzje, urazy, zażywam leki. Czy mogę uczestniczyć w zajęciach?

Wszystkie kontuzje i dolegliwości należy zgłosić do instruktora przed treningiem. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Treningi samoobrony mają nauczyć nas reakcji w razie zagrożenia, które może przytrafić się każdemu bez względu na dolegliwości zdrowotne, dlatego nasze treningi są prowadzone tak, aby każdy mógł się czegoś nauczyć. Uwzględniamy indywidualne ograniczenia i pomagamy znaleźć alternatywne rozwiązania.

Nie chcę ćwiczyć z daną osobą, ktoś mnie krępuje, dana sytuacja jest dla mnie stresująca – co wtedy?

Przede wszystkim poinformuj od razu instruktora prowadzącego zajęcia jaki jest problem. Wspólnie znajdziemy rozwiązanie.

Czy jestem za stary/ za młody na zajęcia? Jaki jest przedział wiekowy?

Zajęcia prowadzimy dla dorosłych od 18 roku życia bez górnej granicy wieku.

Czuję się zagubiony na treningu, nie wiem co robić?

Od razu pytaj instruktora prowadzącego zajęcia - po to na zajęciach (między innymi) jest instruktor:) 

Czy trening raz w tygodniu jest wystarczający?

Wszystko zależy od osobistych prefrencji i załóżonych celów. Natomiast alternatywnych zajęć i treningów dodatkowych, o które można uzupełnić zajęcia z samoobrony jest ogromna. Wystarczy zapytać isnturktora co Was interesuje, a na pewno podpowiemy

bottom of page